Dolar : Alış : 32.5096 / Satış : 32.5682
Euro : Alış : 34.6254 / Satış : 34.6878
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ABD Başkan Yardımcısı Biden den Rusya ya Uyarı

30 Nisan 2014 - 475 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel Haberler » ABD Başkan Yardımcısı Biden den Rusya ya Uyarı
ABD Başkan Yardımcısı Biden den Rusya ya Uyarı

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, “Eğer Rusya uluslararası düzenden fayda sağlamak istiyorsa, Rusya bu düzene saygı göstermek ve kurallara uymak zorunda. Aksi halde, (eylemlerinin) bedellerinin ve yalnızlığının arttığını görecek” dedi.

Biden, Washington’daki düşünce kuruluşlarından Atlantic Council’da “Bütün ve Özgür bir Avrupa’ya Doğru” başlıklı konferansta konuştu.

Biden, “Amerika, Rusya’nın saldırganlığına yanıt olarak, müttefiklerimizin NATO Sözleşmesi’nin 5’inci maddesi altındaki resmi yükümlülükleri onurlandıracaklarını net olarak ortaya koymak için adımlar atıyor. Bunun aması maması yok, bu çok kuvvetli ve kesin bir garanti” dedi.

Biden, geçen hafta düzenlediği Ukrayna ziyaretinde halkın daha iyi ve onurlu bir geleceğe özlem duyduğunu gözlemlediğini anlatarak, Rusya’nın eylemlerinin sadece Ukrayna’nın egemenliğini değil, aynı zamanda siyasi gözdağı veya askeri güçle Avrupa’nın sınırlarının değiştirilemeyeceği yönündeki temel prensipleri de ihlal ettiğinin altını çizdi.

Biden, Rusya’nın enerji kaynaklarını komşularına yönelik siyasi bir silah olarak kullanmaması gerektiğini kaydetti.

Rusya’nın eylemlerinin bedellerini ödetmeye yönelik kararlı bir şekilde hareket etmek zorunda olduklarını belirten Biden, ancak Ukrayna’daki halkın görevlerinin, Kremlin yönetimine bedel ödetilmesiyle bitmeyeceğine işaret etti. Ukrayna’daki yolsuzlukları eleştiren Biden, 25 yıldır bağımsız olan Ukrayna’nın, bu geçen sürede hedeflerini gerçekleştiremediğini belirterek, “Portakal Devrimi” dahil, çeyrek asırdır, hedeflere yolsuzluk ve ciddi bir modernleştirilmeye ihtiyaç duyulan kurumları nedeniyle ulaşılamadığını dile getirdi.

Biden, Soğuk Savaş’ın sona ermesinden sonra, ABD ve NATO’nun, Rusya ile G-8, Dünya Ticaret Örgütü,  Avrupa Konseyi gibi birçok platformda ortaklık için el uzattığını hatırlatarak, bunu, Rusya’nın uluslararası düzenle entegrasyonunun herkesin çıkarına olduğu için yaptıklarını kaydetti. Biden, “Eğer Rusya uluslararası düzenden fayda sağlamak istiyorsa, Rusya bu düzene saygı göstermek ve kurallara uymak zorunda. Aksi halde, (eylemlerinin) bedellerinin ve yalnızlığının arttığını görecek” diye konuştu. – Washington DC

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com