Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Adana Tiyatro Festivali nden Muhteşem Açılış

15 Nisan 2014 - 510 kez okunmuş
Ana Sayfa » Magazin » Adana Tiyatro Festivali nden Muhteşem Açılış
Adana Tiyatro Festivali nden Muhteşem Açılış

Dünyanın en saygın festivalleri arasında gösterilen ‘Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’, Seyhan Nehri üzerindeki muhteşem gösteriyle 16. kez perdelerini açtı. Festivalde, usta oyuncu Zerrin Berksoy’ya ‘Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ verildi.

Sabancı Vakfı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları işbirliğiyle düzenlenen Devlet Tiyatroları-Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali, Fransız şov tiyatrosu Ilotopie’nin Seyhan Nehri’ndeki ‘Suya Yansıyan Düşler’ isimli gösterisi ile başladı. Adana’nın simgesi tarihi Taşköprü üzerinde başlayan festivalde, rüya ve lunapark temalı geçit seremonileri; mitolojik figürler, şövalyeler, soytarılar, büyücüler, hayaletler, palyaçolar gibi rengarenk karakterlerle izleyicilere masalsı bir gece yaşatıldı. Müzik, dans ve performans gösterileriyle Adanalılar festival coşkusunu doyasıya yaşadı.

Açılış törenine, Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, sanatçılar ve sanatseverler katıldı. Seyhan Nehri üzerindeki enfes su gösterisinin ardından dakikalar süren havai fişek gösterisi, izleyenlerden büyük alkış aldı.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Adana Devlet Tiyatroları Müdürü Gökhan Doğan, 16 yıl önce Adana’da yakılan kültür meşalesinin, çok kısa zamanda dünyanın dört bir yanında görünüp sıcaklığını hissettirdiğini belirterek nitelikli duruşuyla ve buluşturduğu eşsiz tiyatro topluluklarıyla Çukurova’nın vazgeçilmezi haline geldiğini söyledi. Tiyatronun gittiği topraklarda kültürü geliştirdiğini ve gelenlere kendi kültürünü aktardığını vurgulayan Doğan, Adana’da böylesi bir festivale ev sahipliği yapmanın haklı gururunu yaşadıklarını dile getirdi.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt ise Devlet Tiyatrolarının 30 senedir sanattan aldığı güçle perdelerini daha coşkulu açtığına değinerek, merhum işadamı ve sanat dostu Sakıp Sabancı’nın tiyatrolara olan katkılarından bahsetti. Tiyatroya gereksinimin gün geçtikçe daha çok önem kazandığına dikkat çeken Kurt, tiyatronun genç kuşaklara kültür aktarımında önemli rol üstlendiğini ifade etti.

Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı da Sakıp Sabancı’nın 10. Yıldönümü olduğunu hatırlatarak Sabancı’nın ölmeden önceki en büyük vasiyetinin Uluslararası Adana Tiyatro Festivali olduğunu kaydetti. Güler Sabancı, Devlet Tiyatroları ile ortaklaşa düzenlenen festivale 5’i yabancı, 21 tiyatro grubunun katıldığını söyledi. Sabancı, önümüzdeki 1 ay boyunca 45 oyun sahneleneceğini ve tiyatro biletlerinin tiyatrosever Adanalılar tarafından çıktığı ilk gün tükendiğini belirtti. Güler Sabancı, festivalde emeği geçen tüm kurum ve kişilere teşekkür ederek, sevgi ve barış içinde bir festival yaşanması dileğinde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özarslan ise festivalin, Taşköprü’yü her kesimden insanı buluşturan bir köprü haline getirdiğine dikkat çekerek, bu tip festivallere devletle birlikte özel teşebbüslerin de katkısı olmasının önemli olduğunu söyledi. Müsteşar Özarslan, festivalin, diğer festivallerden farklı olmasının bir diğer sebebinin de genç topluluklara imkan vererek, yeni yeteneklerin tanınmasına fırsat verdiğini kaydetti. “Festival deyip geçmeyin” ifadesini kullanan Özarslan, Adana’nın bu tip festivallere ihtiyacı olduğuna vurgu yaptı.

Aldığı Onur Ödülü’nün çok özel olduğunun altını çizen usta tiyatrocu Zerin Berksoy, arkasında 49 yılın ağırlığı olduğunu belirterek, “Tiyatro tutkunu ve sanatçısı tüm meslektaşlarım, tiyatroya büyük emek vermiş herkes ve yeni kuşak öğrenciler, amatör tiyatrocularla paylaşıyorum bu ödülü. Çok teşekkür ediyorum. Biraz önce büyük sanayici ve sanat, tiyatro dostu Sakıp Sabancı beyefendinin ifadelerini dinlerken tüylerim diken diken oldu. Çünkü tiyatro tutkunu, yürekten konuşan, tiyatro konuşan insanla karşılaşınca insan gerçekten heyecanlanıyor. Tabii ki yanında Güler Sabancı hanımefendi’nin olması, bu işi yıllar boyu sonu hiç gelmeyecek şekilde devam ettirmesi, büyük ümit veriyor” dedi.

YAŞAM BOYU ONUR ÖDÜLÜ ZERRİN BERKSOY’UN

Tiyatro sanatının gelişmesine önemli katkılardan bulunmuş ustalara, minnet ve saygı duymak amacıyla 2005 yılından bu yana her yıl verilen ‘Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün bu yılki sahibi, tiyatronun usta isimlerinden Zerrin Berksoy oldu. Festivalin açılışında sanat yaşamına dair kısa film gösteriminin ardından ödülü Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı takdim etti. – ADANA

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com