Dolar : Alış : 32.9069 / Satış : 32.9662
Euro : Alış : 35.8082 / Satış : 35.8727
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

AK Parti’den Ekmeleddin İhsanoğlu’na teklif

07 Temmuz 2014 - 567 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel Haberler » Gündem » AK Parti’den Ekmeleddin İhsanoğlu’na teklif
AK Parti’den Ekmeleddin İhsanoğlu’na teklif

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, AK Parti’nin kuruluşu sırasında kendisine teklif geldiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, iftar programına katılmak üzere geldiği Adapazarı’nda, TEM gişelerinde kendisini bekleyen yaklaşık 300 kisi tarafından karşılandıktan sonra kent merkezinde halkı selamladı.

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu bugün CHP ve MHP’liler tarafından düzenlenen iftar programına katılmak üzere saat 16.15’de Adapazarı’na geldi. TEM Otoyolu’nun Adapazarı gişelerinde CHP Sakarya Milletvetili Engin Özkoç, MHP İl Başkanı Levent Bülbül ve CHP İl Başkanı Oğuz Curoğlu ile kalabalık tarafından çiçeklerle karşılanan İhsanoğlu, daha sonra konvoy eşliğinde otobüsle Adapazarı’nda şehir turu atarak halkı selamladı.

Adapazarlıların İhsanoğlu’nun selamına karşılık verdiği görülürken, İhsanoğlu’nun da onları selamlarken zaman zaman eliyle zafer işareti yapması dikkat çekti.

Ekmeleddin İhsanoğlu, Sakarya programı kapsamında sivil toplum örgütlerini ziyaret ettikten sonra 3 bin kisilik iftara katılacak. Teravih namazını Adapazarı’nın en eski camisi olan Orhan Camii’nde kılacak olan İhsanoğlu daha sonra halkla sohbet de edecek.

AK PARTİ KURULURKEN BANA TEKLİF GELDİ

Cumhurbaşkanı Adayı Eklemeddin İhsanoğlu iftar programı için geldiği Adapazarı’nda, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaretinde Ak Parti kurulurken kendisine teklif geldiğini, ancak siyaset yapmayı düşünmediği için bu teklifi kabul etmediğini söyledi.

Burada işadamlarına seslenen İhsanoğlu, “Bu seçim milletvekili seçimi değildir. İktidar muhalefet seçimi değildir” diyerek şunları söyledi:

“Bu seçim belediye meclisleri seçimi değildir. Bu seçimde 2-3 kişiden biri seçilecek. Milletimiz bu kişiden bir kişiye diyecek ki ‘ben seni cumhurbaşkanı seçtim, git bu görevini Anayasa’daki 24’ncü maddeye göre ifa et. 5 sene olarak bunu yap’ diyecek. Bu kararı verirken buna göre hareket etmek gerek.”

DEVLETİN TEPESİNDE TARAFLILIK OLMAZ

“Devletin tepesinde taraflılık olmaz” diyen Ekmeleddin İhsanoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: “10 sene öncesine kadar bu devlet büyük bir kriz yaşadı. Siz işadamları benden iyi bileceksiniz. Bir anayasa kitapçığının fırlatılması nelere maloldu. Bir Cumhurbaşkanı ve Başbakan arasında lüzumsuz bir ufak kriz Türk ekonomisine çok büyük sıkıntılara neden oldu. Türk ekonomisi büyük çöküntüler yaşadı. Türkiye 10 sene sonra bu sıkıntılardan çıktı. Bugün biz bu istikrarın devam etmesini istiyoruz. Bu istikrar nasıl devam eder? Devletin tepesinde kavga olmaz. Devletin tepesinde tarafgillik olmaz. Devletin tepesinde siyasi özel gündemle çıkılmaz. Siyasetin yeri partilerdir, siyasetin yeri meclistir ve orada kurulmuş hükümet o meclisten aldığı yetkililerle memlekete hizmet edecektir. Cumhurbaşkanı buna destek olmalıdır. Köstek olmamalıdır. Ama aynı zamanda Cumhurbaşkanı Türkiye’deki tüm siyasi akımlara karsı bir hakemdir. Büyük ve halka karsı devlet reisi olmakla birlikte büyük ailenin, 76 milyon ailenin babası olmalıdır.”

ABD’Yİ ÖRNEK GÖSTERDİ

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu başkanlık sistemiyle ilgili olarak Amerika Birleşik Devletlerindeki başkanlık sistemini örnek göstererek, “Biz diyoruz ki, devletimiz kurulduğu günden itibaren parlamenter sistemle kurulmuştur. Parlamenter sistemin aksaklıkları vardır. Ama bunu kaldırmakla değil, ıslah etmekte daha iyi hale getiririz. Başkanlık sistemi ise Dünyada az ülkede var. En meşhur örneği ABD’deki sistemdir. Adı üstünde; Birleşik devletleri. Bugün Amerika farklı devletlerden oluşmuş büyük federasyondur. Bizde tek devlet var. Bizde devlet anlayışı tektir. Bizde bayrak tek, bizde dil tek, bizde millet tek. Biz bu anlayış ile bu devletin ilelebet payidar olmasını istiyoruz” dedi.

ERDOĞAN’I İMA ETTİ

“Biz istemiyoruz ki Cumhurbaşkanlığında siyasi tercih olsun. Bunu istemiyoruz” diyen İhsanoğlu, “Bizim tarihimizde hepimiz Turgut Bey’i gördük. Turgut ağabeyimiz bir partimizin kurcusuydu. Sonra Cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanı parti ile meşgul olmadı. Parti kendi halinde başka yere gitti. Süleyman Bey. Süleyman Demirel, Türkiye’nin yetiştirdiği 1960’dan bu yana 7 defa 8 defa Başbakanlık yaptı, sonra cumhurbaşkanı oldu. Cumhurbaşkanı olduktan sonra partiyi bıraktı. Şimdi Dünyanın hiçbir yerinde hem Başbakan olacaksınız. hem parti başkanı olacaksınız, hem de devlet başkanı olacaksınız. Mesela TV kanallarında görüyorum. Bazı yazarlar, bazı gazetecilerimiz bunun çok güzel bir şey olduğunu söyleyip övüyorlar. Bunu haklı göstermek için bir takım böyle tartışmalar yürütüyorlar, gayret ediyorlar. Ben doğrusu millet kabul ederse hepimiz kabul edeceğiz. Ama millet kabul etmediği takdirde, bunu zorlamak mümkün değildir. Onun için bu seçimler bir millet meclisi seçimi değildir. Bu tek makama, en yüce makama bir kişiyi seçmektir. O seçilecek insan tüm ailenin reisi, tüm fertleri kucaklayacak, eşit mesafede ülkenin menfaatlerini gözeten birisi olması lazım. Bunun yanında ekonomik istikrar meclise bağlı, mevcut hükümete bağlı olarak devam edecektir” ifadelerini kullandı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com