Dolar : Alış : 32.5096 / Satış : 32.5682
Euro : Alış : 34.6254 / Satış : 34.6878
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Anayasa Mahkemesi’nden hükümeti sarsan karar

11 Nisan 2014 - 412 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel Haberler » Gündem » Anayasa Mahkemesi’nden hükümeti sarsan karar
Anayasa Mahkemesi’nden hükümeti sarsan karar

ANKARA bugün Anayasa Mahkemesi’nin gündeminde olmamasına rağmen arka arkaya çıkarttığı kararlarla sallandı.

İlk karar AK Parti hükümetinde soğuk duş etkisi yaptı. Zira Anayasa Mahkemesi, HSYK’nın yapısını değiştiren Kanun’un, Adalet Bakanına verilen yetkilerini düzenleyen hükümlerini iptal etti.

İkinci karar ise BTK’nın yetkilerini artıran yasayla ilgili oldu. Onda da iptal kararı geldi.

Anayasa Mahkemesi’nin bugün aldığı kararlar Ankara’da sıcak saatler yaşanmasına yolaçtı. Anayasa Mahkemesi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) yapısını değiştiren Kanun’un, Adalet Bakanına verilen yetkilerini düzenleyen hükümlerinin büyük çoğunluğunu iptal etti, Adalet Akademisi ile ilgili bölümlerinin iptal istemini ise reddetti.

AYM’DEN İKİNCİ KARAR : BTK ŞOKU

Anayasa Mahkemesi, BTK’ya elektronik haberleşme sektörüyle ilgili kişisel verilerin işlenmesi ve gizliliğinin korunmasına ilişkin usul ve esasları belirleme yetkisi veren kanun hükmünü iptal etti

(TAMAMI İÇİN TIKLA)

CHP, 6524 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesinde dava açmıştı.

Davayı esastan görüşerek karara bağlayan Anayasa Mahkemesi heyeti, kanunun Adalet Bakanına verilen yetkilerini düzenleyen hükümlerinin büyük çoğunluğunu iptal etti. Yüksek Mahkeme, Adalet Akademisi ile ilgili bölümlerinin iptal istemini ise reddetti.

ŞİMDİ NE OLACAK?

TBMM’den geçen ve Cumhurbaşkanı Gül’ün de onaylaması ile yürürlüğe giren yasa ile HSYK’nın 22 üye dışındaki tüm çalışanlarının görevleri sonlandırılmıştı. Adalet Bakanı’na da görevi sonlanan bürokratların atamasına ilişkin geniş yetkiler tanınmıştı. Aynı şekilde, yapılan yasa değişikliği sonucunda Adalet Akademisinde çalışanların da görevleri sonlanmış, kendisine verilen yeni yetkiler çerçevesinde Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bu kurumda da atamalara imza atmıştı.

YASAL DÜZENLEME İLE BAKAN’A NE YETKİ VERİLMİŞTİ?

TBMM’de Ocak ayında kabul edilen 27 ve 28 madde değişikliklerine göre, HSYK üyesine soruşturmayı Adalet Bakanı başlatacak, cezaya HSYK Genel Kurulu karar verecekti.

Hakim ve savcılara “inceleme ve soruşturmaya yer yok” kararlarına da bakanın “olur” vermesi uygun görülmüştü. Yasal düzenlemeye göre işlem yapılmaması konusunda da son sözü bakan söyleyecek, Bakan’ın bu kararlarına ise yargı yolu açık olacaktı.

Önergenin gerekçesinde, “Bu değişikliklerle anayasa ve yasaların yanında yasama organı ve halkın denetimi altında görev yapan ve anayasa uyarınca kurulu yönetmek ve temsil etmek görevine haiz olan kurul başkanının görev ve yetkileri yeniden düzenlenmektedir. Kurul başkanının işlemleri yargı denetimi altındadır” denilmişti.

HAŞİM KILIÇ’A ÇOK KIZDILAR

Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararlar AK Parti üzerinde soğuk duş etkisi yaptı. Hükümet kanadında tepkiler AYM Başkanı Haşim Kılıç’a yöneldi. Dün medyaya Haşim Kılıç’ın Cemaatin Cumhurbaşkanı adayı olduğuna dair iddialar yansımıştı. Bu kararlarla birlikte haliyle gözler Kılıç’a döndü.

AK Parti Milletvekili Bülent Turan da Kılıç’a Cumhurbaşkanlığıyla ilgili gönderme yaptı. (TIKLA OKU)

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com