Dolar : Alış :  / Satış :
Euro : Alış :  / Satış :
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bu Benim Eserim Projesiyle 9 Çalışma Ankara Yolunda

11 Nisan 2014 - 548 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel Haberler » Bu Benim Eserim Projesiyle 9 Çalışma Ankara Yolunda
Bu Benim Eserim  Projesiyle 9 Çalışma Ankara Yolunda

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Matematik ve Fen Bilimleri Proje Çalışması Mersin Bölge Sergisi’nde kazananlar belirlendi. “Bu Benim Eserim” sloganıyla hayat bulan sergide dereceye giren 9 çalışma, Ankara’da yapılacak olan Türkiye finallerine katılma şansı yakaladı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜBİTAK işbirliği ve Mersin Üniversitesi’nin (MEÜ) koordinatörlüğünde düzenlenen sergi, 8-10 Nisan tarihlerinde Yenişehir Fuar Alanı’nda gerçekleşti. Sergiye Mersin bölgesinde yer alan Adana, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Karaman, Kilis, Mersin ve Osmaniye illerinden 6 bin 160 proje başvurdu. Bu projelerden 87’si sergiye katılma hakkı elde etti. Sergi süresince yeniden değerlendirmeye tabi tutulan çalışmalardan 9’u Ankara’da gerçekleşecek Türkiye finaline katılma hakkı kazandı. Yarışmada ayrıca 9 proje de Jüri Özel Ödülü’ne layık bulundu. Kazananlara ödülleri Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen törenle verildi. Törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Gürol Emekdaş, Rektör Danışmanı ve TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Ülkü Çömelekoğlu’nun yanı sıra, Mersin Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül, Adana Mili Eğitim Müdürü Metin Erduran, Gaziantep Milli Eğitim Şube Müdürü İdris Urhan, sergiye proje sunan öğrenciler ile danışman öğretmenleri ve velileri katıldı. Törende konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emekdaş, herhangi bir ürün elde etmek için öncelikle çaba harcamak gerektiğini söyledi. Emekdaş, “Sizler ‘bu benim eserim’ mantığından hareket ederek büyük çabalar ortaya koydunuz ve hayalinizi görsel hale dönüştürdünüz. Bu aşamada size ait olan eserler gelecekte toplumun eseri olacak. Yani ‘bu bizim eserimiz’ olacak” dedi.

6 bin 160 proje arasından seçilen 87 projeden biri olmanın ve sergiye katılmanın büyük başarı olduğunu kaydeden Emekdaş, katılan tüm eserlerin kazanan eserler olduğunu vurguladı. Bilimsel eserleri değerlendirmenin tarafsızlığı gerektirdiğini belirten Emekdaş, ülkemizin farklı bölgelerinden gelen akademisyenlerin yer aldığı jüri üyelerinin, akademisyene yakışır biçimde tarafsız olarak değerlendirmelerde bulunduklarını aktardı.

Mersin İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Gül ise sergi boyunca gördüğü projelerin ve öğrencilerin heyecanının kendisini gururlandırdığını kaydederek, geleceğin bilim adamlarını o sergide gördüğünü söyledi. Bilgi çağında olduğumuzu belirten Gül, “Öğrenciye bilgiyi değil, edindiği bilgiyi kullanmayı ve yenisini üretmeyi öğretmeliyiz. Toplumun tüm dinamiklerinin bir arada olduğu eğitim daha kalıcıdır. Eğitim öğrenciye giydirdiğimiz kılıf değil, onlara sunacağımız bir seçenek olmalıdır. ‘Bu benim eserim’ benim için tam da bunu ifade ediyor. Bugün geldiğimiz nokta bir zamanlar hayaldi. Gelinen noktada geleceği bugünden keşfetmemiz, farklı düşünce alanlarına girmemiz, artık hayal değil” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından yarışmada dereceye giren projeleri TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Ülkü Çömelekoğlu açıkladı. Katılan tüm projelerin binlerce proje arasından seçildiğini, dolayısıyla başarılı olduğunu yineleyen Çömelekoğlu, bu günü bir ödül töreni olarak değil, çocukların bilim insanı olma yolunda ilk adımlarını attıkları okuldan mezuniyet günü olarak gördüğünü vurguladı.

Çömelekoğlu, daha sonra Türkiye finaline katılma hakkı elde eden ve Jüri Özel Ödülü’nü kazanan projeleri açıkladı. Jüri Özel Ödülü’nü kazanan öğrenciler ödüllerini Metin Erduran, İdris Urhan, Yusuf Yılmaz’ın elinden alırken, finalist olarak Türkiye finaline katılacak proje sahiplerine ise ödülleri Prof. Dr. Emekdaş ve Hasan Gül tarafından takdim edildi.- – MERSİN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com