Dolar : Alış : 31.0047 / Satış : 31.0605
Euro : Alış : 33.5620 / Satış : 33.6225
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ermeniler için taziye mesajını Davutoğlu yazdı

24 Nisan 2014 - 584 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel Haberler » Gündem » Ermeniler için taziye mesajını Davutoğlu yazdı
Ermeniler için taziye mesajını Davutoğlu yazdı

Bu etkenlerden en önemlisi, Ermeni diyasporasının önümüzdeki yıl soykırım iddialarının 100’üncü yılı nedeniyle çok önceden başlattıkları kampanyaya karşı bir gard alma. Bir diğer etken de, Türkiye’nin sorunun çözümü için ne kadar istekli ve iyi niyetli olduğunu dünya kamuoyuna resmi bir yazıyla duyurma.

Diyasporanın Türkiye’yi soykırım iddialarının 100’üncü yılında köşeye sıkıştırma çabalarına karşı Ankara’nın ses getirecek bir adım atacağının ilk sinyali, Paris’e yeni atanan büyükelçi Hakkı Akil’in verdiği demeçle geldi. Akil’in son derece ılımlı ve çözüme odaklı mesajları, dünkü açıklamanın öncü habercisi niteliğindeydi. Akil, Türkiye’nin Ermenilerle ve Ermeni kökenli vatandaşlarıyla hiçbir sorunu olmadığını, “Anadolu’da büyüdüm. Türklerle Ermenilerin birbirine ne kadar yakın yaşadığını gördüm” sözleriyle ortaya koymuştu.

Tarihi açıklamanın metnini ise Dışişleri Bakanlığı hazırladı. Metin birkaç kez Başbakanlık ile Dışişleri arasında gitti geldi. Metnin ana çatısını bozmayacak ekleme ve çıkarmalar oldu. Son noktayı ise Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu koydu, Başbakan Erdoğan da yayınlanması için onayını verdi. Metnin son bölümünde, “Kadim ve eşsiz bir coğrafya” ifadesi tipik bir Davutoğlu tanımlamasıydı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Başbakan Erdoğan’ın 1915 olaylarıyla ilgili mesajına ilişkin, “Tarih siyah ve beyazlardan oluşmaz. Gri bir alanda herkesin, geçmiş acıları paylaşabilme erdemini göstermesi lazım. Aslında bugün yapılan aynı zamanda bir çağrıdır. Bu çağrımız ümit ederiz ki karşılığını bulur” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com