Dolar : Alış : 32.4551 / Satış : 32.5136
Euro : Alış : 34.6559 / Satış : 34.7183
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Güvercinlere İsrail’den füze

20 Temmuz 2014 - 1.152 kez okunmuş
Ana Sayfa » Dünya » Güvercinlere İsrail’den füze
Güvercinlere  İsrail’den  füze

Güvercinlere Gazze’de İsrail’den füze
Gazze’ye yönelik İsrail’in yürüttüğü operasyonun 12’nci gününde can kaybı 78’i çocuk 339’a yükselirken savaş Filistinli örgütlerin taktik gücü olan tünellere yöneldi.

İsrail, Gazze’nin kuzeyinde sınıra yakın roket rampası olarak kullanılan tünellerin bulunduğu alanı temizlemek için havadan, karadan operasyon düzenliyor.

İSRAİL, Gazze’ye yönelik saldırıların 12’nci gününde doğu ve kuzeyde kara birlikleriyle baskıyı artırırken operasyon Filistinli örgütlerin en önemli taktik gücü sayılan tünellere yöneldi. Sınıra yakın bölgelere yayılan ve roket rampası olarak kullanılan yüzlerce tünelin bulunduğu alanı boşaltmak için önceki geceden itibaren kuzeydoğuda Beyt Hanun

ve Cebeliyye’den Gazze kentinin doğusundaki Şicaiyye ve Sudaniye’ye uzanan sınır bölgesinde yerleşim alanları havadan ve karadan hedef alındı. İnsanların cep telefonlarına bölgeyi boşaltmaları için sürekli mesajlar atan İsrail ordusu yangın ya da gaz çıkartan toplar ve aydınlatıcı fişekler de kullandı. Önceki gece dört elektrik şebekesinin vurulması nedeniyle karanlığa gömülen Gazze’nin tavanı bulutlara kadar yansıyan ışıklarla adeta yanar gibiydi. Şicaiyye’den Gazze’nin merkezine gelen Muhammed Ebu Davile adlı kişi “Önce uyarmadan tankla bizim evi vurdular. Dokuz kişiydik. Yanında amcamın evine gittik, orayı da vurdular. Sonra diğer binaya geçtik, 50 kadar kişiydik. Orayı da uçakla vurdular. İki kardeşim şehit oldu, dördü çocuk 12 yaralımız var. Bütün bunlar yarım saatte oldu” dedi.

Tünelleri tamamen imha etmek çok zor

İsrail bu tür yöntemlerle bölgeyi boşalttıktan sonra tünelleri kara birlikleriyle imha etmeyi amaçlıyor. Ancak bu iş o kadar kolay değil. 500 bin nüfuslu bölgede dün itibariyle 50 bin kişi evlerini terk ederken Hürriyet’e konuşan Filistinli bir kaynak şu bilgileri verdi: “İsrail 12 uydu, 24 saat Gazze’yi dikizleyen insansız uçaklar, kameralarla çekim yapan balonlar ve işgal döneminden kalma muhbirlerine rağmen bu tünelleri tespit edemiyor. Direniş örgütleri son savaştan bu yana roket rampalarını tüm sınır bölgelerine yaymayı başardı. Tünel ağını genişleterek hem İsrail’e çok fazla hedef olmaktan kurtuldular hem de

Tel Aviv’e kadar uzanan alanda atış menzilini genişletmiş oldular. Roketlerin çıktığı yerleri İsrail tespit edemiyor. Bu İsrail için büyük bir şaşkınlık. Zaman zaman roketin atıldığı yerleri bulsalar da bunlar çok sınırlı. Havadan etkili olamadıkları için bu işi karadan yapmak istiyorlar. Ama başarmaları mümkün değil çünkü bu ağ çok komplike. İsrail’in buraları imha edebilmesi için Gazze’yi tamamen işgal etmesi ve uzun süre kalması gerekir ki bu da çok zor.”

Kara harekâtının genişleyeceğini duyuran İsrail ise 2.5 km genişliğinde oluşturdukları fiili tampon bölgede 13 tünelin ele geçirildiğini, bunlardan birinin 30 metre derinde olduğunu ve 95 roket fırlatıcısını imha ettiklerini kaydetti. Yine roket rampalarının çok olduğu batıda deniz kıyısındaki Sudaniye’ye gemilerle hedef alındı.

Kassam çevirme yaptı

Hürriyet’e bilgi veren başka bir kaynağa göre önceki gün İsrail’in “İndirme yaptık” diye duyurduğu kuzeydeki Beyt Lahya’da bir saatlik sıcak çatışma olurken dün Hamas’a bağlı İzzeddin Kassam Tugayları, Cuhriddik’te tünelleri kullanıp İsrail tanklarına arkadan çevirme yaptı. Çıkan çatışma yaklaşık altı saat sürdü. Gazze’de 12 günde ölü sayısı 78’i çocuk 339’u, yaralı sayısı ise 2300’ü buldu.

Hedefdeki ‘güvercinler’

GAZZE, İsrail açısından 12 km’ye 40 km’lik bir av alanını andırıyor. ‘Big Brother’ misali 24 saat Gazzelileri havadan dikizleyen insansız hava araçları Hamas militanlarını ve roket fırlatılan yerleri tespit etmeye çalışsa da namlusunun ucunda çoğu zaman siviller var. Karşılaştığım uyarılar: Ağaçların gölgesinden ya da karanlık taraftan yürü, toplu halde bulunma, biriyle görüşeceksen emin olduğun yerde buluş, gece aracın iç lambalarını aç. Anladım ki kuşlarla oynamak da şüpheli eylem sayılıyor! Şicaiye’de Şüheybar ailesinin gençleri kana bulanmış dört katlı bir binanın çatısına çıkardılar beni. Zeminde roketin açtığı 10 cm çapında bir delik, kafesin önünde kanlı bir oyuncak bebek… Perşembe gecesi bu çatıda Fulla, Cihad ve Vesim adlı üç kardeş güvercinlere yem verirken insansız uçağa hedef oldu. Kuş sevdasının bedelini canıyla ödeyenler sadece Süheybar kardeşler değil.

Caydırmak istiyorlar

Gazze’nin yerlilerinin kaldığı Rimal semtinde İtimat Salih iki çocuğunu sokaktan alıp eve soktu. Avluda oturmak istediğimizde “İçeri buyurun” deyip korkusunun nedenini anlattı: “Kimi ne zaman vuracakları belli olmuyor. Aşağı caddede Ebu Leyna’nın evini vurdular. BM’ye ait okulun bir bölümü, yandaki binayı hedef aldıklarında çöktü. Çocukların avluda oynamasını istemiyorum, hem dikkat çekmelerinden hem de şarapnel parçalarından endişeleniyorum. Bugün Beyt Lahya’da iki çocuk güvercinlere yem verirken öldürüldü. Direnişe geri adım attırmak için özellikle çocukları hedef alıyorlar.”

5 çocuk daha yaparım

Aileler geniş ve genelde aynı apartmanlarda oturuyorlar. Aileden birinin Hamas üyesi olması, tüm ailenin hedef olmasına kafi. Ardından İtimat Salih’in sözünü ettiği İltişati’deki BM okuluna gittik. Geniş bir yerleşkede birkaç binadan oluşan kuzeydeki ağır bombardımandan kaçan 600 Gazzeliye sığınak olmuş. Otuzlarında beş çocuk sahibi Said Hebil, Beyt Lahya’da komşusunun evinin tank ateşiyle yıkıldığını belirtip anlattı: “Ailemle buraya sığındık. Bizi yok etmeye çalışıyorlar ama edemeyecekler. Beş çocuğum var, savaş bitsin beş çocuk daha istiyorum.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler : , ,

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com