Dolar : Alış : 32.1940 / Satış : 32.2520
Euro : Alış : 34.9265 / Satış : 34.9894
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Karacaoğlan ın Mezarı İçin Yeni Bulgular Bulundu

02 Mayıs 2014 - 530 kez okunmuş
Ana Sayfa » İl il Türkiye » Karaman ili Haberleri » Karacaoğlan ın Mezarı İçin Yeni Bulgular Bulundu
Karacaoğlan ın Mezarı İçin Yeni Bulgular Bulundu

Karaman’ın Sarıveliler İlçe Belediye Başkanı Hayri Samur, ünlü halk ozanı Karacaoğlan’ın mezarının tespit edilmesi için yapılan çalışmalarda önemli bulgulara rastlandığını söyledi.

Başkan Samur, Karacaoğlan’ın yaşadığı coğrafya, sazıyla sözüyle dile getirdiği şiir ve türküler ve mezarının nerede olduğu konusunda öteden beri bir tartışmanın olduğunun belirterek, “Ancak onun Antep’ten Muğla’ya uzanan Toros Dağları ve eteklerindeki yerleşim yerlerini gezdiği, dolaştığı türkülerinde geçen konu ve yer adlarından hareketle hep söylene gelmekteydi. Hakkında yapılan araştırma ve çalışmalarda ulaşılan sonuçlar, bazı belirsizlikleri barındırsa da, onun Çukurova bölgesinde yaşadığına dair genel bir kanaat mevcuttu. Bugün Karacaoğlan hakkındaki bilgi ve kabulleri tartışmaya açacak, yeni bir bulgu ile karşı karşıyayız. Bu bulgu Torosların eteğinde yer alan Karaman’ın Sarıveliler ilçesinde bulunan yeni bir mezar taşının bizlerde meydana getirdiği çağrışımlarıdır. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Karamanoğlu devrine ait Hacı Salih Ulu Camisi’nin yapılmakta olan restorasyon çalışmaları esnasında, Ulu Cami haziresinde bulunan devrin ve bölgenin önemli şahsiyetlerine ait olduğu tespit edilen bazı mezar taşları üzerindeki yazı ve bilgiler ışığında, bu mezarlardan birinin Karcaoğlan’a ait olabileceği tartışmalarını yeniden gündeme taşımıştır. Başta Vakıflar Bölge Müdürlüğü uzmanları olmak üzere, çeşitli üniversitelerden bilim adamları, Sarıveliler Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı nezaretinde ortaklaşa yürütülen çalışmalar, ilgili mezar taşının Karacaoğlan’a ait olabileceği tezini güçlendirmektedir. Çünkü hazirede bulunan bir mezar taşında ‘Karacaoğlanın Ruhuna Fatiha’ ibaresi mevcuttur. Bu bilgi bütün ezberleri bozacak türden yeni bir kanıt olarak kabul edilebilir. Ancak mezar taşı hakkındaki nihai bilgilere ise bilim adamlarının yapacağı tarihi ve bilimsel çalışmaların sonunda ulaşılacağı aşikardır” dedi.

Mezar taşının nasıl bulunduğunu anlatan Belediye Başkanı Samur, “Hazirede bulunan mezar taşlarının resmini çekerek arşivleyen Araştırmacı Yazar Mustafa Ertaş, bu tarihi vesikaları Konya Necmeddin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akgül’e aktarmıştır. Mehmet Akgül, mezar taşlarına ait resimleri incelerken bir taşın üzerinde eski alfabe ile ‘Karacaoğlan’ın Ruhuna Fatiha’ ibaresinin bulunduğuna şahit olmuştur. Bu yeni bulguyu, başta Belediye Başkanlığı ve İlçe Kaymakamlığı ile çeşitli üniversitelerde görev yapan ve alanlarında uzman kişilerin bulunduğu kamuoyu ile paylaşmıştır. Alınan ilk zaman görüşlerine göre, ilgili mezar taşının Karacaoğlan’a ait olabileceği konusunda, özellikle yazı stili ve tarihi göz önüne alınarak, önemli verilere ulaşılmıştır. Bu bilgiler ışığında Sarıveliler Kaymakamı Ömer Faruk İlhan’la birlikte restorasyonu yapılmakta olan Ulu Cami haziresinde tespit çalışmalarında bulunarak mezar taşının korunması için gerekli önlemlerin alınmasını kararlaştırdık. Ulu Cami haziresinde bulunan mezar taşındaki bilgiler doğrultusunda, İlçe Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı öncülüğünde Karacaoğlan’ın mezarının Sarıveliler’de olup olmadığı hususunda alanlarında uzman bilim adamları heyeti tarih, halk edebiyatı, sanat tarihi, arkeolog ve hattat oluşturulmuştur. Ayrıca konu Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve Anıtlar Yüksek Kurulu ile paylaşılmış olup, tespit ve değerlendirme çalışmaları başlatılmıştır. Ulaşılacak kesin sonuçlar teşkil edilen heyet tarafından yapılmakta olan çalışmalar sonuçlandığı zaman bir toplantı ile kamuoyuna açıklanacaktır. Yıllardır kamuoyunu Karacaoğlan’ın Sarıveliler havalisinde yaşadığı konusunda uyaran, araştırmalar yapan herkese ve Karacaoğlan adına her yıl şenlikler düzenleyerek konuyu canlı tutan Sarıveliler Belediyesi duyarlılıkları için teşekkür eder, meseleyi kamuoyuna saygı ile arz ederiz” diye konuştu. – KARAMAN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com