Dolar : Alış : 32.7810 / Satış : 32.8400
Euro : Alış : 35.0464 / Satış : 35.1096
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kmü de “İnsan ve Spor” Konferansı

13 Nisan 2014 - 506 kez okunmuş
Ana Sayfa » İl il Türkiye » Karaman ili Haberleri » Kmü de “İnsan ve Spor” Konferansı
Kmü de “İnsan ve Spor” Konferansı

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Prof. Dr. Erdal Zorba tarafından “İnsan ve Spor” konulu konferans verildi.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nca düzenlenen konferansa KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Münir Oktay, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Selahattin Akpınar, Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Seyfettin Turan, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı. Türkiye Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Erdal Zorba, federasyon olarak insanların yaşam kalitelerini yükseltmek için üç yaşından doksan üç yaşına herkese ulaşmaya çalıştıklarını belirterek, ayrıca korunmaya muhtaç 7 bin 450 çocuğu topluma kazandırmak amacıyla çalışmalar yaptıklarını söyledi. Sadece sporu yaygınlaştırma amacında değil, beden eğitimi mezunlarına iş kapısı açma hedeflerinin de bulunduklarını ifade eden Prof. Dr. Zorba, slaytlar eşliğinde düzgün beslenme ve sağlıklı yaşam için ipuçları verdi.

Kişinin kendini iyi hissetmesinin yaşama doyumu ya da doyumsuzluğu ile doğrudan bağlantılı olduğunu belirten Prof. Dr. Zorba, “Mutluluk ya da mutsuzluk yaşam kalitesini etkileyen en önemli faktördür. Sağlıklı yaşam, hastalığın olmaması yanında, kişinin fiziksel, sosyal ve psikolojik açıdan aktif olmasını, kendisini iyi hissetmesini ve yaşam memnuniyetini kapsar” dedi. İnsanların sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürebilmesi için yaşama pozitif bakabilmelerinin önemine değinen Prof. Dr. Zorba, kişilerin yaşam kalitelerini gösteren faktörlerin başında fiziksel ve maddi iyilik hali, psikolojik durum, sosyal yaşama katılımı sağlayan aktivitelerde tatminkarlık ve boş zaman aktivitelerinin geldiğini söyledi.

Prof. Dr. Zorba ayrıca sağlıklı ve uzun ömürlü olmak için düzenli yaşam alışkanlıklarının, fiziksel özellikler, çevresel ve kalıtımsal özellikler ile tedavi servislerinin etkilerinden bahsederek, “Düzenli yaşam alışkanlıkları insan yaşamını büyük ölçüde etkiliyor. İnsanlar hayata daima pozitif bakabilmeli. Gülümsemeyi, tebessüm etmeyi bilmeli. İnsanlar için en güzel şey sevgidir. Karşımızdaki insanlara sevgimizi gösterebilmeliyiz ki insanların sevgisini de hissederek mutlu olabilelim” şeklinde konuştu. Gençliğin, hayatın belli bir çağı ile ilgili olmadığına değinen Prof. Dr. Zorba, insanın kendine olan güvenini hiçbir zaman kaybetmemesi gerektiğini hatırlatarak, “Hiç kimse fazla yaşamış olmakla ihtiyarlamaz. İnsanları ihtiyarlatan, ideallerinin gömülmesidir. Seneler cildi buruşturtabilir fakat heyecanların teslim edilmesi ise ruhu buruşturur” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE OBEZİTE SIRALAMASINDA 7’NCİ

Dünya obezite oranlarından örnekler aktaran Prof. Dr. Zorba, dünya çapında obezite oranın yüzde 18 olduğunun altını çizerek, “İngiltere yüzde 20 ile ilk sırada. İngiltere’yi yüzde 12 ile İsveç, yüzde 40 ile İtalya takip ediyor. Türkiye ise obezite sıralamasında yüzde 35 ile 7’nci sırada yer alıyor” dedi. Obezitenin en belirgin sebebinin kötü beslenme olduğunu söyleyen Prof. Dr. Zorba, kötü beslenmenin yanı sıra bedensel ve fiziksel aktivitelerinin azalması, hormonal bozukluklar, hastalık ve yanlış ilaç kullanımı gibi faktörlerin de obeziteye yol açabileceğinin altını çizdi.

İnsanların genç kalabilmesi ve sağlıklı olabilmesi için hayattaki olumsuzluklara takılmadan yaşamaları gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Zorba, “Her şeye rağmen daha genç olmak için kimliğinizdeki yaşınızı önemsemeyin; düşüncelerinizle, merakınızla, coşkularınızla, zevklerinizle ve hatta giyiminizle genç yaşamaktan asla vazgeçmeyin. Her gün yeni bir şey öğrenin, daima bir amacınız olsun. Yeni alışkanlıklar edinmekten korkmayın. Güneşten korunun, iyi beslenin” dedi.

Koferans Prof. Dr. Zorba’ya, Rektör Sabri Gökmen’in plaket vermesiyle sona erdi. – KARAMAN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com