Dolar : Alış : 32.7810 / Satış : 32.8400
Euro : Alış : 35.0464 / Satış : 35.1096
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kmü de “İnsan ve Spor” Konferansı

10 Nisan 2014 - 462 kez okunmuş
Ana Sayfa » İl il Türkiye » Karaman ili Haberleri » Kmü de “İnsan ve Spor” Konferansı
Kmü de “İnsan ve Spor” Konferansı

Herkes İçin Spor Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Erdal Zorba, “Hiç kimse fazla yaşamış olmakla ihtiyarlamaz. İnsanları ihtiyarlatan, ideallerinin gömülmesidir. Seneler cildi buruşturabilir, fakat heyecanların teslim edilmesi ise ruhu buruşturur” dedi.

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde (KMÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunca düzenlenen “İnsan ve Spor” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Zorba, federasyon olarak insanların yaşam kalitelerini yükseltmek için 3 yaşından 93 yaşına kadar herkese ulaşmaya çalıştıklarını belirtti. 

Kişinin kendini iyi hissetmesinin, yaşama doyumu ya da doyumsuzluğu ile doğrudan bağlantılı olduğunu hatırlatan Zorba, “Mutluluk ya da mutsuzluk, yaşam kalitesini etkileyen en önemli faktördür. Sağlıklı yaşam, hastalığın olmaması yanında, kişinin fiziksel, sosyal ve psikolojik açıdan aktif olmasını, kendisini iyi hissetmesini ve yaşam memnuniyetini kapsar” diye konuştu.

İnsanların sağlıklı ve mutlu yaşam sürebilmesi için hayata pozitif bakabilmelerinin önemine değinen Zorba, şunları kaydetti:

“Kişilerin yaşam kalitelerini gösteren faktörlerin başında fiziksel ve maddi iyilik hali, psikolojik durum, sosyal yaşama katılımı sağlayan aktivitelerde tatminkarlık ve boş zaman aktiviteleri gelir. Düzenli yaşam alışkanlıkları, insan yaşamını büyük ölçüde etkiliyor. İnsanlar hayata daima pozitif bakabilmeli. Gülümsemeyi, tebessüm etmeyi bilmeli. İnsanlar için en güzel şey sevgidir. Karşımızdaki insanlara sevgimizi gösterebilmeliyiz ki insanların sevgisini de hissederek mutlu olabilelim. Hiç kimse fazla yaşamış olmakla ihtiyarlamaz. İnsanları ihtiyarlatan, ideallerinin gömülmesidir. Seneler cildi buruştur fakat heyecanların teslim edilmesi ise ruhu buruşturur.” 

Obezite oranlarından örnekler aktaran Zorba, dünyada obezite oranının yüzde 18 olduğunu, Türkiye’nin ise obezite sıralamasında yüzde 35 ile 7. sırada yer aldığını belirtti.

Zorba, obezitenin en belirgin sebebinin kötü beslenme olduğuna dikkati çekerek, bedensel ve fiziksel aktivitelerinin azalması, hormonal bozukluklar, hastalık ve yanlış ilaç kullanımı gibi faktörlerin de obeziteye yol açabileceğinin altını çizdi.

İnsanların genç kalabilmesi ve sağlıklı olabilmesi için hayattaki olumsuzluklara takılmadan yaşamaları gerektiğini hatırlatan Zorba, “Her şeye rağmen daha genç olmak için kimliğinizdeki yaşınızı önemsemeyin. Düşüncelerinizle, merakınızla, coşkularınızla, zevklerinizle ve hatta giyiminizle genç yaşamaktan asla vazgeçmeyin. Her gün yeni bir şey öğrenin, daima bir amacınız olsun. Yeni alışkanlıklar edinmekten korkmayın. Güneşten korunun, iyi beslenin” tavsiyelerinde bulundu.

Konferansın sonunda KMÜ Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Zorba’ya günün anısına plaket takdim etti. – Karaman

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com