Dolar : Alış : 32.4049 / Satış : 32.4632
Euro : Alış : 34.4266 / Satış : 34.4887
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Konut kredisi alırken bunlara dikkat!

12 Nisan 2014 - 289 kez okunmuş
Ana Sayfa » Emlak Haberleri » Konut kredisi alırken bunlara dikkat!
Konut kredisi alırken bunlara dikkat!

Ev almaya karar veren pek çok kişi için nakitle ödeme yapmak kolay değil, o nedenle de tüketiciler kredi almak için bankaların kapısını çalıyor.

Peki tüketiciler konut kredisi alırken nelere dikkat etmeli?

Öncelikle tüketicilerin akıllarında tutması gereken kredi alırken bir peşinat ödemek zorunda oldukları. Bankalar evin bedelinin yüzde 25’ini peşinat olarak istiyor. Bu noktada evin bedelinin ne kadar olduğu önemli. Evin değerini sizin beyan etmeniz yeterli olmuyor, banka bir ekspertiz ile evin fiyatını belirliyor. Buna göre de peşinat ve kredi taksidi belirleniyor.

AYLIK MALİYETE DİKKAT!

Konut kredisi almayı düşünen bir tüketici için bankalarla görüşürken sorular genellikle faiz oranlarında odaklanıyor. Uzmanlar, öncelikle birçok bankadan teklif alınması gerektiğinin altını çiziyor.

FAİZ DIŞI MASRAFLARA DİKKAT!

Peki konut krdisi alırken faiz dışındaki masraflar neler? Dosya masrafı, ekspertiz ücreti, komisyon ve ipotek ücretleri bunların başında. Bazı bankalar krediye sigorta maliyeti de ekleyebiliyor. Onur Tekin Turhan’a göre tüketicinin doğru bir tercih yapması için bankalara aylık masrafının ne olacağını sorması gerekiyor.

GELİRE UYGUN ÖDEME PLANI

Bankalar gelir düzeyine göre ödeme modelleri oluşturabiliyor. Yıldan yıla artan taksitler, prim alanlar için dönemsel ödemeler gibi kişinin bütçesine göre bir yapılandırma olabiliyor. Bazı bankaların meslek gruplarına göre de indirimleri var. Tüketicilerin bir endişesi de işsiz kalma durumunda bankaların ne yaptığı. Unutmayın, borcunuzu ödeyemez duruma geldiğinizde banka evinizi satırabilir, geçici bir durumsa ise taksitleri erteleyebilir.

GEÇMİŞ ÖDEMELERİNİZ ÖNEMLİ

Kredi kartı borcunu ya da geçmiş kredileri ödeyememe, taksitleri geciktirme bankaların kredi vermesini engelleyen unsurların başında. Bankalar kredi vermeden önce sizin kredi skorunuza bakıyor. En kötüsü aldığınız krediyi hiç ödememiş olmak ve takibe düşmek. Bu durum, ciddi bir sorun yaratıyor. Krediye başvurduğunuzda borçların gelirinizin büyük bölümü olması sıkıntı yaratabilir.

GELİRİNİ BELGELEYEMEYENLER KREDİ ALABİLİR Mİ?

Türkiye’de bazı çalışanların maaşlarını işverenler düşük gösteriyor, bazıları elden veriyor, sigortalı yapmıyor. Çocuk bakıcısı, temizlikçilerde de böyle bir sorun var. Geliri belgeleyememek sorun değil. Eğer hesap hareketleri üzerinden gelir kanıtlanabiliyorsa, bankalar kredi verebiliyor.

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com