Dolar : Alış : 32.1311 / Satış : 32.1890
Euro : Alış : 34.8820 / Satış : 34.9449
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ölüm yıldızı bulundu

05 Mayıs 2014 - 581 kez okunmuş
Ana Sayfa » Teknoloji » Ölüm yıldızı bulundu
Ölüm yıldızı bulundu

Daha öncede “ölüm yıldızı” konulu aktif arayışlar yapılıyordu. Rusya Astronomi Enstitüsü çalışanlarından Dmitriy Vibe, konuyla ilgili olarak açıklamada bulundu.

Vibe, yaptığı açıklamasında şu konulara değindi; Bilimde zaman zaman dünyanın jeolojik durumunda, ikliminde ve atmosferinin niteliklerinde yer alan değişikerin periodik oluşunu belirleme yeltenişleri yapılıyor. Böyle değişikliklerin 26 milyon yılda bir yer aldığı iddia ediliyor ve bu olay ile Güneş sistemi dışındaki her hangi bir süreç arasında bağlılık olduğu kanısı öne sürülüyor. Bu arada Güneş’in uzak bir uydu yıldızı var olduğu ve bu uydu yıldızın 26 milyon yılda bir Güneşin çevresinde bir tur yaptığı tahmin ediliyor.

Bilindiği gibi Güneşten dört ışık yılı ötesinde Alfa Tsentavr yıldız sistemi ve 6 ışık yılı ötesinde Bernard yıldızı bulunuyor. Son yıllarda kızılötesi teleskoplar vasıtası ile elde edilen verilerin incelenmesine başlandıktan sonra Güneş’in yeni “komşuları” belirlendi.

2013’te bilim adamları az ışıklı “kahverengi cüce yıldız” hakkında bilgiler edindi. Bu küçük yıldız Nemezid rolüne “aday” olarak nitelendirilmeye başladı. Şimdi de soğuk “cüce yıldız” bulundu. Fakat şimdi astronomlar çıkmaza girdiler. Sözü geçen yıldızlardan hangisinin “Nemezid” olarak kabul eilebileceğini saptamak için bu yıldızın milyonlarca yıl önce Güneş yönünde nasıl hareket ettiğini hesaplamak gerek.

Gezegenlerden farklı olarak yıldızların bunca uzun süreli yörüngelerini belirlemek mümkün değildir. Yeni bulunan yıldızlardan biri Güneş’in uzak uydularından biri olabilir tabii. Fakat asıl bu yıldızın dünyada hayatsal türlerin soyu tükenmesine neden olduğu kesin olarak söylenemez. Konu ile ilgili münakaşalar devam adiyor Astronomların bir kısmı paniği çıkarmadan yeni bulunan yıldıza daha “barışçı” adın yani Şans tanrıçası Tike adının verilmesini teklif etti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com