...
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Samiri Yahudileri nin “Hamursuz Bayramı” Kutlamaları …

13 Nisan 2014 - 542 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel Haberler » Gündem » Samiri Yahudileri nin “Hamursuz Bayramı” Kutlamaları …
Samiri Yahudileri nin “Hamursuz Bayramı” Kutlamaları …

NABLUS – Samiri Yahudileri’nin “Hamursuz Bayramı” kutlamaları başladı.

Ortadoğu’nun gizemli topluluklarından biri olan Samiri Yahudiler, Filistin’in Nablus kentinde Hamursuz Bayramı kutlamalarında toplu halde kurban kesti.

Diğer Yahudilerden farklı olarak bir gün önce bayrama başlayan Samiriler, kutsal kabul ettikleri Gerizim Dağı yakınlarında başlarına taktıkları geleneksel kırmızı fesleri, beyaz entarileriyle bayramı kutluyor.

Yaklaşık 300 Samiri’nin yaşadığı köyün meydanında toplanan Samiriler, kurbanlarını geleneklerine uygun şekilde güneş batımında, dualar eşliğinde topluca kesti. 

Samiriler, içinde kor ateş yanan kuyularda pişirdikleri kurbanlık etleri yiyerek eğlencelerini sürdürdü.

Hamursuz Bayramı’nda diğer Yahudilerin kurban kesmemesine karşın, bayramı kurban keserek karşılayan Samiriler, gelecek hafta bayramlarının son gününde güneş doğmadan önce Gerizim Dağı’na çıkarak bayramı bitirecekler.

Öte yandan Uluslararası Kızılhaç Örgütü Sözcüsü Nasır en-Neccar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail’in Yahudi bayramları nedeniyle Gazze’de yaşayan Filistinlilerin, İsrail hapishanelerindeki tutuklu yakınlarını ziyaretini yarından itibaren 2 hafta boyunca durdurma kararı aldığını belirtti.

-Samiriler kimdir?-

Samiriler, Yahudiliğe benzer bir dine inanmakla birlikte Yahudiler tarafından Yahudi kabul edilmeyen bozulmuş bir topluluk olarak tanınıyor.

Yahudiler ile Samiriler arasında büyük farklılıklar bulunuyor. Yahudilerin Tevrat’ı ile Samirilerin Tevrat’ı arasında altı bine yakın fark olduğu biliniyor. Samiriler, diğer Yahudilerin aksine Gerizim Dağı’nı kutsal mekan olarak kabul ederler ve kendilerini gerçek Yahudiler olarak görürler.

Samiriler, 3 bin 600 yıldır ceylan derisine yazılı orijinal Tevrat’ın kendilerinde olduğuna inanıyor.

İbadet şekilleri Müslümanlarla bazı benzerlikler taşıyan Samiriler, Aramice ibadet ediyor. İbadethanelerinde masa veya sıra bulundurmayan Samirilerin ibadetlerinde de secde var.

 Samirilerin sayılarının 850 kişi olduğu sanılıyor. Filistin’in  Nablus şehrinde yaşayan Samirilerin çok az bir kısmı da İsrail’in Tel Aviv yakınlarındaki Holon yerleşim bölgesinde yaşıyor, Pesah ve Hasat bayramlarında olduğu gibi Arş Bayramı’nda da Gerizim Dağı’na çıkarak hac yapıyorlar.

Diğer Yahudilerin kutladığı pek çok dini bayramın aksine Samirilerin Pesah, Avis Ekmeği Yeme, Yılbaşı, Hasat, Gufran, Arş ve Şmoni bayramlarını kutluyor. – Nablus

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com