Dolar : Alış : 32.1560 / Satış : 32.2139
Euro : Alış : 34.9565 / Satış : 35.0195
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Suriye deki Vahşetin Fotoğrafları ve Raporu BMGK da

15 Nisan 2014 - 856 kez okunmuş
Ana Sayfa » Güncel Haberler » Suriye deki Vahşetin Fotoğrafları ve Raporu BMGK da
Suriye deki Vahşetin Fotoğrafları ve Raporu BMGK da

Suriye’de işkence ve insanlık dışı yöntemlerle öldürüldüğü belirtilen 11 bin kişiye ait, Anadolu Ajansı tarafından dünyaya duyurulan “Suriye’de Esad rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen rapor ve fotoğraflar” Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde üye ülkelerin temsilcilerine gösterildi. Fransa’nın Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi Gerard Araud, “Bu rapor Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmeli” dedi.

FOTOĞRAFLAR ÜYELERE GÖSTERİLDİ

BMGK’nın daimi üyesi Fransa tarafından yapılan çağrı üzerine gerçekleşen kapalı toplantıda, “Sezar” kod adlı asker tarafından temin edilen ve işkenceyle katledildiği belirtilen 11 bin kişiye ait olduğu kaydedilen 55 bin fotoğraftan bazı örnekler BMGK üyelerine gösterildi.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Fotoğraflara ilişkin raporu hazırlayan bilim adamları da toplantıda fotoğrafların güvenilirliğine ilişkin BMGK üyelerine bilgi verdi. Toplantının ardından Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi Gerard Araud, fotoğraflara ilişkin rapor hazırlayan bilim adamlarından Prof. David M. Crane ve adli tıp uzmanı Dr. Stuart J. Hamilton ile birlikte basın toplantısı düzenledi.

FRANSA: İNSANLIĞIN VİCDANINA DOKUNDUK

Bu fotoğrafları BMGK gündemine taşımalarının bir “siyasi gösteri” olmadığını savunan Araud, “Bu fotoğraflarla insanlığın vicdanına dokunmak istedik. Bu raporun Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmesi gerekir. BM Güvenlik Konseyi’nin bu konuda bölünmüş durumda olduğunun farkındayız ama bu doğrultuda çaba göstereceğiz” dedi.

“GERÇEKLİĞİNDEN ŞÜPHEMÄ°Z YOK” 

Toplantıda konuşan adli tıp uzmanı Dr. Stuart J. Hamilton, “Bu insanlar için birilerinin dik durması gerekiyor. Bu fotoğraflarda ortaya konan gerçekler insanlığa karşı ve hepimize karşı suç. Ä°nsanlık suçu işleyen tüm tarafların hesap vermesi gerekiyor” dedi.

“BUZ DAĞININ GÖRÜNEN KISMI”

Rapor için örnekler aldıklarını, bütün bulguları incelediklerini ve tutuklularla görüştüklerini ifade eden Hamilton, “Bu sadece buz dağının görünen kısmı. Daha fazla neler olduğunu Allah bilir” diye konuştu. 

UCM’YE SEVK İÇİN DAÄ°MÄ° ÜYELERÄ°N DESTEĞİ GEREKÄ°YOR

Ä°ngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Mark L. Grant da, BMGK’da düzenlenen kapalı toplantıya ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada, fotoğrafların sistemli işkence ve katliamları belgelediğini belirterek vakanın UCM’ye sevk edilmesi gerektiğini vurguladı. Ä°nsanlığa karşı suç ve savaş suçu işlendiği iddiasının Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevk edilebilmesi için BM Güvenlik Konseyi kararı gerekiyor. Bunun için de BMGK’nın 5 daimi üyesinin karar tasarısını veto etmemesi gerekiyor. Rusya’nın Suriye’deki mevcut yönetime ilişkin pozisyonunda bir değişiklik olmadığı için bu ülkedeki rejiminin UCM’ye sevk edilmesi için BMGK’da yapılacak çalışmaların bir sonuca ulaşmasının beklenmediği kaydediliyor. 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com