Dolar : Alış : 32.9069 / Satış : 32.9662
Euro : Alış : 35.8082 / Satış : 35.8727
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Suriye Kimyasal Silahlarının Yüzde 8 ini Teslim Etmedi

27 Nisan 2014 - 494 kez okunmuş
Ana Sayfa » Dünya » Suriye Kimyasal Silahlarının Yüzde 8 ini Teslim Etmedi
Suriye Kimyasal Silahlarının Yüzde 8 ini Teslim Etmedi

Suriye’ye kimyasal silah stoğunu teslim etmesi için verilen süre bugün dolarken, Şam yönetiminin henüz stoğunun yüzde 8’ini teslim etmediği ve tek bir tesiste tuttuğu açıklandı. Açıklamayı yapan Birleşmiş Milletler (BM) ile Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü’nün (OPCW) oluşturduğu ortak komisyonun başkanı Sigrid Kaag, Suriye’ye tüm yükümlülüklerini yerine getirme çağrısı yaptı.

KAAG: ŞAM YÖNETİMİ BİZİMLE ÇOK YAPICI BİR İŞBİRLİĞİ YAPTI

BBC Arapça Servisi’ne konuşan Kaag, Şam yönetiminin genelde kendileriyle çok yapıcı bir şekilde işbirliği yaptığını da söyledi.

Kaag bununla birlikte Suriye’nin kimyasal silah stoğunun tümünü teslim etmesi gerektiğini, stoğun çok az bir kısmının da Suriye’de imha edilebileceğini belirtti.

Hollandalı diplomatın yaptığı açıklamaya göre, halen Danimarka ve Norveç’e ait gemilerde silah stoğu, Ameriken gemisi Cape Ray ile ABD’de ve Finlandiya’da imha edilecek.

Keeg ayrıca, BM’nin Suriye ordusunun son dönemdeki bazı saldırılarında klor gazı kullandığına yönelik haberler nedeniyle kaygılı olduğunu belirtti. Klor, Suriye ile geçen yıl imzalanan anlaşmada yasaklanan kimyasal maddelerden değil.

SURÄ°YE’YÄ° ASKERÄ° MÜDAHALE Ä°LE TEHDÄ°T ETMİŞTÄ°

Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, geçen yıl Şam’ın doğusundaki Guta’da düzenlenen bir kimyasal saldırının ardından Suriye’yi askeri müdahale ile tehdit etmişti.

Suriye yönetimi, yaklaşık bin 400 kişinin öldürüldüğü bildirilen saldırıdan sonra, kimyasal silah stokunu teslim etmeyi kabul etmişti.

ABD ve Rusya’nın girişimleri sonucu varılan anlaşma, Suriye’nin tüm kimyasal silah stoğunu teslim etmesini ve Kimyasal Silahlar Sözleşmesi’ni imzalamasını da öngörüyordu. Şam yönetimi bu sözleşmeyi imzalamıştı.

ANLAŞMA STOĞUN 30 HAZÄ°RAN’A KADAR Ä°MHA EDÄ°LMESÄ°NÄ° ÖNGÖRÜYOR

Anlaşma Suriye’nin tüm kimyasal silah stoğunun 30 Haziran’a kadar imha edilmesini öngörüyor. Şam’a tüm silah stoğunu teslim etmesi için verilen süre ise 27 Nisan’a uzatılmıştı.

ŞAM YÖNETİMİ, TESİSLERİ KAPATMANIN YETERLİ OLACAĞINI VURGULUYOR

Yine geçtiğimiz yıl varılan anlaşma uyarınca Suriye’nin, kimyasal silah ürettiği tesislerinden kalan 12’sini de yok etmesi gerekiyor. Ancak Şam yönetimi tesisleri kapatmasının yeterli olacağını vurguluyor.

BBC Türkçe’nin yansıttığı habere göre, Batılı ülkeler ise gelecekte de kullanılabilecekleri endişesiyle tesislerin tamamen imhasında ısrarlı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com