...
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Buğday İthalatı Uyarısı

26 Nisan 2014 - 547 kez okunmuş
Ana Sayfa » Dünya » Ekonomi » Buğday İthalatı Uyarısı
Buğday İthalatı Uyarısı

Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı Ä°brahim Yetkin, bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle buğday üretiminde geçen yılki seviyelerin yakalanamayacağını belirterek, “Buğday üretimi anlamında Türkiye’nin kendi kendine yetemeyeceği ve ithalatın olabileceği yönündeki belirtiler netleşti” dedi.

İbrahim Yetkin, yağışların dün itibarıyla mart ve nisan yağışlarının mevsim normallerinde seyrettiğini ifade ederek, ancak bunun da hububat üretimi açısından yeterli olmadığını söyledi.

TRAKYA’DA DURUM Ä°YÄ°

Kuraklık nedeniyle belli bölgelerde ciddi anlamda verim düşüklüğünün yaşandığını kaydeden Yetkin, “Şu anda Trakya’da üretim durumu iyi. Ancak, bu bölgenin dışındaki bölgelerde üretim kaybı açısından sıkıntılar var” diye konuştu.

Türkiye’nin yıllık buğday ihtiyacının yıllık 17-18 milyon ton bandında olduğunu dile getiren Yetkin, “Bu yıl buğdayda 2013 yılındaki üretim seviyelerinin yakalanamayacağını kesinleşti. Üretim ciddi bir biçimde düşmüş biçimde. Geçen yıla göre yüzde 20-25 civarında bir üretim kaybı söz konusu olacak. Bu durum gerçekleşirse buğday üretimi anlamında Türkiye’nin kendi kendine yetemeyeceği ve ithalatın olabileceği yönündeki belirtiler netleşti” değerlendirmesinde bulundu.

ZAM RÄ°SKÄ° VAR

Yetkin, bu yıl için 17-18 milyon tonluk bir üretim miktarı yakalanırsa bunun başarı sayılması gerektiğine işaret etti.

Yaşanan zirai don olaylarının meyve fiyatları açısından zam riskini beraberinde getireceğini vurgulayan Yetkin, “Bu durum, olduğundan daha pahalıya meyve satmak isteyen fırsatçıların ortaya çıkmasına neden olabilir” dedi.

“SÜBVANSÄ°YONLAR GÜNDEME GELMELÄ°”

Türkiye için yeni bir tarım paketi oluşturulmasının önemine değinen Yetkin, yaşanan kuraklık ve zirai don olayları nedeniyle çiftçinin kredi borçlarının ertelenmesinin gündemde olduğunu hatırlattı.

Söz konusu borcun “faizsiz” olarak ertelenmesi gerektiğini savunan Yetkin, mazot ve elektrik giderlerinin de sübvanse edilmesini önerdi.

“BORÇLAR ÖTELENMELÄ°”

Çiftçilerin özel bankalara olan kredi borçlarının ertelenmesi konusunda da çalışmalar yapılmasını ileri süren Yetkin, “Yeni döneme hazırlık anlamında tohumundan ilacına kadar belli sübvansiyonların gündeme getirilmesi gerekiyor” ifadesini kullandı.

Mazot fiyatları içindeki ÖTV oranının düşük tutulmasının çiftçilerin yeniden tarlaya girmesi anlamında önemli olduğunu kaydeden Yetkin, tarıma ayrılan kaynakların kanunda belirtildiği üzere milli gelirin yüzde 1’i oranında uygulanmasını istedi.

SAMAN DA Ä°THAL EDÄ°LEBÄ°LÄ°R

Ülkenin 2012’de saman ihtiyacı konusunda sıkıntı yaşadığını ve ithalat yaptığını anımsatan Yetkin, saman ile ilgili tedbirlerin şimdiden alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com