Dolar : Alış : 32.5096 / Satış : 32.5682
Euro : Alış : 34.6254 / Satış : 34.6878
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gazze de “Ekonomik Kriz”

13 Nisan 2014 - 526 kez okunmuş
Ana Sayfa » Dünya » Ekonomi » Gazze de “Ekonomik Kriz”
Gazze de “Ekonomik Kriz”

Gazze’deki Filistinli İş Adamları Derneği Başkanı Ali el-Hayek, bölgedeki işsizlik ve fakirlik oranının yüzde 50’yi geçtiğini belirterek, birçok sektörün bu durumdan etkilendiğini söyledi.

Hayek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gazze’ye uygulanan ablukanın “daha önce hiç görülmemiş bir şekilde çöküntüye sebep olduğunu” ifade ederek, “Gazze’de işsizlik ve fakirlik oranı yüzde 50’yi geçti. Ekonomi uçurumun kenarında” dedi.

Ekonomi ve büyüme oranlarında gözle görülür bir gerileme yaşandığını dile getiren Hayek, Mısır sınırındaki tünellerin kapatılmasını ekonomideki gerilemenin başlıca sebeplerinden biri olduğunu vurgulayarak, “Mısır’daki tüneller aracılığıyla başta inşaat malzemeleri olmak üzere temel ihtiyaçlar karşılanıyordu. Ancak bugün İsrail’in ablukayı daha sıkı tutması ve önemli ihtiyaç maddelerinin girişine izin vermemesi büyük çöküşü hızlandırıyor. İnşaat başta olmak üzere, bir çok sektörde yaşanan durgunluk sebebiyle binlerce işçi, işten çıkarıldı. Bu durum tam bir felaket, Gazze böylesi bir ekonomik krizi yaşamamıştı” diye konuştu.

Hayek, Gazze’deki yetkililerin, Filistin yönetimiyle koordineli olarak, sınır kapılarından sorumlu İsrailli yetkililerle hemen hergün görüştüklerini belirten Hayek, bir an önce Gazze’nin ticari sınır kapılarının açılması ve denizde “serbest dolaşım imkanı” sağlanması çağrısında bulundu.

-“Türk halkı ve hükümeti, Gazze’ye her zaman destek veriyor”

Türkiye’nin Gazze’ye yönelik yardımlarına da değinen Hayek, şunları kaydetti:

“Önümüzdeki günlerde, Türkiye’nin Gazze’ye uygulanan ablukanın kaldırılması ve işsiz üniversite mezunlarının istihdam edilmesi için projeler geliştirerek, bölgede daha etkin bir rol oynayacağını ümit ediyorum. Türk halkı ve hükümeti, Gazze’ye her zaman insani, siyasi ve ekonomik anlamda desteğini sürdürüyor. Türkiye’nin İsrail’e baskı basarak, ticari sınır kapılarını açtırma noktasında başarılı olacağına inanıyorum.” – Gazze

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com