Dolar : Alış : 32.1311 / Satış : 32.1890
Euro : Alış : 34.8820 / Satış : 34.9449
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkonfed Kobi ler İçin Ueapme Üyeliğine İmza Attı

26 Nisan 2014 - 410 kez okunmuş
Ana Sayfa » Dünya » Ekonomi » Türkonfed Kobi ler İçin Ueapme Üyeliğine İmza Attı
Türkonfed Kobi ler İçin  Ueapme  Üyeliğine İmza Attı

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) 10’uncu Olağan Genel Kurul Toplantısı, 350’e yakın delegenin katılımıyla gerçekleştirildi. TÜRKONFED, Türkiye KOBİ’lerinin Avrupa’da temsilini sağlayacak Avrupa Esnaf Sanatkar ve Kobi Birliği (UEAPME) üyeliğine imza attı.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ’10’uncu Olağan Genel Kurul Toplantısı’, TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, UEAPME Yönetim Kurulu Başkanı Gunilla Almgren ve çok sayıda delegenin katılımıyla gerçekleştirildi. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) 10’uncu yılında gerçekleştirdiği Genel Kurulu’nda Türkiye KOBİ’lerinin Avrupa’da temsilini sağlayacak Avrupa KOBİ Birliği (UEAPME) üyeliğine imza attı. Üyelikle Türk KOBİ’lerinin AB dış ticaretine farklı bir pencere açılmış oldu.

Genel Kurul’un açılışında konuşan TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, TÜRKONFED’un bağımsızlık ve şeffaflık ilkeleriyle kurumlara ve kişilere değil, konulara ve görüşlere taraf olma anlayışıyla yola devam ettiklerini belirterek “Gücümüzü ‘güçlü Türkiye için çalışan bünyemizdeki her siyasi görüşten ve her inançtan olan iş insanlarından alıyoruz” dedi.

TÜRKONFED’in her yıl bir konu üzerinde çalıştığını son olarak ‘Orta Gelir Tuzağından Çıkış Raporu’nda orta gelişmiş demokrasi tuzağına dikkat çektiklerini hatırlatan Onatça, “Ülkemiz zenginleşmek için demokratikleşmeye, demokratikleşmek için zenginleşmeye hız vermeli. Daha zengin, daha gelişmiş, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla mükemmel işlediği mutlu, huzurlu, müreffeh bir Türkiye hayalini gerçekleştirmenin yolu AB’ye tam üyelikle daha kolay olabileceğini savunuyoruz. Bu kapsamda UEAPME üyeliğimizin Türkiye’nin AB üyeliğine bir adım daha yaklaşması için önemli olduğunu düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

KOBİ’LERİN DÜNYA İLE REKABETLERİNE KATKI SAĞLAMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Her yıl gerçekleştirdikleri rapor çalışmasının bu yıl ki konusunun ‘KOBİ’lerin Kurumsallaşması ve Verimliliklerinin Arttırılması’ olarak belirlendiğini ifade eden Onatça, “Bu çalışmayla KOBİ’lerimizin dünyayla rekabetlerine katkı sağlayacak girişimleri, engel ve sorunlarının ortadan kaldırılması yönünde çaba göstereceğiz. Ayrıca, bu çalışmanın UEAPME üyeliğimizle birlikte, Türkiye’deki ve Avrupa’da ki KOBİ’lerin karşılıklı işbirliği imkanlarının belirlenmesi için de bir fırsat yaratacağını umuyoruz” diye konuştu.

Onatça konuşmasında Barış Süreci’nin mutlaka koruması ve hiçbir endişeye yer bırakmayacak biçimde kalıcı hale getirilmesini istediklerini belirtti ve şunları kaydetti: “Vatandaşların dilleri, dinleri, inançları, kimlikleri, sınıfları nedeniyle horlandıkları, dışlandıkları günleri bir daha dönmemek üzere geride bırakmak istiyoruz. Yarını kurarken yanımıza daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi almak istiyoruz. Hukuk devleti ve kuvvetler ayrılığı ve laiklik ilkelerinin çağımızın en ileri yorumuyla uygulanmasını istiyoruz. 2015’te gerçekleştirilecek genel seçimlere kadar yargıda, siyasi partiler yasasında yapısal reformları tamamlamış bir Türkiye arzu ediyoruz. Aramızdaki gelir uçurumlarının bizi birbirimizden uzaklaştırmasını ve kutuplaştırmasını istemiyoruz. Hiçbir bölgemizin yurdun geri kalanı ile arasında uçurum olmasını istemiyoruz. Dolayısıyla gelirin daha adaletli dağılmasını istiyoruz. KOBİ’lerin serpilip gelişmesi için, fırsat eşitliğinin sağlanması için herkese kaliteli eğitim alma imkanı tanınmamasını istiyoruz. İş dünyasının en önemli sorunları arasında yer alan nitelikli iş gücü ihtiyacının karşılanabilmesi için, üniversitelerimizin eğitim kalitesinin yükseltilmesini istiyoruz. Nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların toplumsal hayata, iş hayatına ve siyasete erkeklerle beraber eşit katılmasını istiyoruz. En çok da bir olmaya, beraber olmaya, beraber gülmeye, beraber üzülmeye devam etmek istiyoruz.”

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz ise yaptığı konuşmada son dönemlerde Türkiye’nin yakalamış olduğu büyüme ve gelişme çizgisinin sürdürülmesinin bölgesel ve sektörel dengelerin entegre ve sağlıklı bir şekilde oluşmasına bağlı olduğunu dile getirdi. Yılmaz, “Türkiye’nin ekonomik yapısının bölgesel ve sektörel boyutuna odaklı olarak kurulmuş olan ve 10. Yılını idrak eden Türkiye Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) bu alanda önemli düşünsel ve örgütsel katkılarda bulunmuştur. İnanıyorum ki UEAPME’ye bu yıl itibarıyla gerçekleştirilmiş olan üyelik Türk KOBİ’lerinin Avrupa Birliği ve uluslararası pazarlara daha fazla açılabilmesi konusunda rekabet gücü kazanmalarına katkıda bulunacaktır. TÜRKONFED’in gelecekte örgütsel olarak gelişeceğine ve KOBİ iş dünyasının uluslararası standartlarda gelişmesine katkıda bulunacağına inancım tamdır” dedi.

“YENİ KAPILAR AÇILACAK”

İmza töreninde konuşan UEAPME Başkanı Gunilla Almgren de Avrupa’da 80 üye organizasyona üye 12 milyon şirketi temsil ettiklerini söyledi. Gunilla Almgren, TÜRKONFED üyeliğinin yeni işbirliklerine kapı açacağını ifade etti. TÜRKONFED’in Türkiye’de UEAPME’nin de Avrupa Birliği’nde KOBİ’lerin lobicilik faaliyetlerine destek verdiğini anlatan Almgren, ‘Birbirini dinle, birbirinden öğren’ prensibiyle hareketin yararına dikkat çekerek, “İmzaladığımız üyelik anlaşmasıyla Türkiye ve Avrupa Birliği KOBİ’lerinin lobi faaliyetlerinden dış ticarete birçok alanda menfaatleri olacağını umuyorum” şeklinde konuştu. – İSTANBUL

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com