Dolar : Alış : 32.4551 / Satış : 32.5136
Euro : Alış : 34.6559 / Satış : 34.7183
HAVA DURUMU
hava durumu

KARAMAN

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 61 Kategoride 1416 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TÜSİAD: Yavaş Demokrasinin Büyümesi de Yavaş Olur

26 Nisan 2014 - 443 kez okunmuş
Ana Sayfa » Dünya » Ekonomi » TÜSİAD: Yavaş Demokrasinin Büyümesi de Yavaş Olur
TÜSİAD: Yavaş Demokrasinin Büyümesi de Yavaş Olur

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) 10. Olağan Genel Kurul Toplantısı düzenlendi. 

Düzenlenen toplantıda Türkiye KOBÄ°’lerinin Avrupa’da temsilini sağlayacak Avrupa KOBÄ° Birliği (UEAPME) üyeliğinin imza töreni gerçekleştirildi.

“YAPISAL REFORMLARINI TAMAMLAMIŞ BÄ°R TÜRKÄ°YE ARZU EDÄ°YORUZ”

Park Bosphours Otel’de düzenlenen ve TÜSÄ°AD Başkanı Muharrem Yılmaz’ın da katıldığı toplantının açılış konuşmasını TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça yaptı.

Onatça, “Biz bugüne ait olan barış sürecini mutlaka korumak ve hiçbir endişeye yer bırakmayacak biçimde kalıcı hale getirilmesini istiyoruz. Vatandaşların dilleri, dinleri, inançları, kimlikleri, sınıfları nedeniyle horlandıkları, dışlandıkları günleri bir daha dönmemek üzere geride bırakmak istiyoruz. Yarını kurarken yanımıza daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi almak istiyoruz.

Hukuk devleti ve kuvvetler ayrılığı ve laiklik ilkelerinin çağımızın en ileri yorumuyla uygulanmasını istiyoruz. 2015’te gerçekleştirilecek genel seçimlere kadar yargıda, siyasi partiler yasasında yapısal reformları tamamlamış bir Türkiye arzu ediyoruz” dedi. Daha zengin, daha gelişmiş, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlediği bir Türkiye hayali olduğunu söyleyen Onatça, bu hayali gerçekleştirmenin AB üyeliği ile daha kolay olacağına inandıklarını belirtti.

“TÜRKÄ°YE’NÄ°N AB’YE TAM ÜYELİĞİ STRATEJÄ°K HEDEFTÄ°R”

Onatça’nın ardından söz alan TÜSÄ°AD Başkanı Muharrem Yılmaz, TÜRKONFED’in Avrupa KOBÄ° Birliği’ne üyeliği ile itibarını uluslararası boyuta taşımış olduğunu belirterek, “Ä°nanıyorum ki UEAPME’ye bu yıl itibarıyla gerçekleştirilmiş olan üyelik, Türk KOBÄ°’lerinin Avrupa Birliği ve uluslararası pazarlara daha fazla açılabilmesi konusunda rekabet gücü kazanımlarına katkıda bulunacaktır. Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği hem TÜSÄ°AD hem de TÜRKONFED için stratejik hedeftir. Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve sosyal gelişmesine AB’ye tam üyelik sürecinin ciddi bir reform dinamizmi getirdiğini yadsıyamayız” dedi.

Yeni dünya düzenine hazırlıklı olunması gerektiğini belirten TÜSÄ°AD Başkanı Yılmaz, “En önemli varlığımız insan, en önemli aracımız ise eğitimin yaygınlığı ve niteliği. Başarılı bir küreselleşmenin önemli bir ayağı olarak gördüğümüz AB projesi bu süreçte çok büyük bir öneme sahiptir. AB entegrasyonu küreselleşmenin bir provası, bir örneğini oluşturacaktır” diye konuştu.

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ VE YARGI BAĞIMSIZLIĞI KONUSUNDAKÄ° HASSASÄ°YETÄ°MÄ°Z”

Sürdürülebilir büyüme ve refah artışının belli bir eşik düzeye ulaşmış demokrasilerde mümkün olduğunu söyleyen Yılmaz, “Yavaş demokrasinin büyümesi de yavaş olur. Büyümeye yönelik mikro ve makro politikalarımızın yanı sıra son dönemlerde çoğulcu demokrasi anlayışının öngördüğü siyasi reformların da hız kazanması gerektiğine ve buna ilişkin önemle, ısrarla vurgu yapmamız gerekir. Özellikle iş ve yatırım ortamının en önemli birinci şartı olan hukuk devleti, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı konusundaki hassasiyetlerimizi ısrarla dile getirmemiz gerekmektedir” dedi. Konuşmaların ardından ise Türkiye KOBÄ°’lerinin Avrupa’da temsilini sağlayacak UEAPME üyeliğinin imza töreni gerçekleştirildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
karadaghaber.com